Τρίτη, 15 Σεπτεμβρίου 2009

Αναμένοντας τον 88ο...


Ο Τιμούρ Κετσπάγια πέρασε στην ιστορία ως 86ος προπονητής στην ιστορία του Ολυμπιακού, από το 1925 μέχρι και σήμερα. Ο 41χρονος Γεωργιανός συμφώνησε να αναλάβει τα ηνία της ομάδας στις 25 Μαϊου 2009 αντικαθιστώντας τον Ερνέστο Βαλβέρδε.
Ο Τιμούρ δεν συμπλήρωσε ούτε τέσσερις μήνες στον πάγκο μας. Αναλαμβάνει υπηρεσιακός, ως 87ος προπονητής στην ιστορίας μας, ο Μπόζινταρ Μπάντοβιτς. Αναμένουμε άμεσα στον 88ο…

Οι προπονητές του Ολυμπιακού, από το 1925 μέχρι σήμερα:

ΑΝΔΡΙΑΝΟΠΟΥΛΟΣ Γιάννης 1925-1927 2 έτη
ΚΟΨΙΒΑ Γιαν (Τσέχος) 1927-1930 3 έτη
ΚΟΒΑΤΣ Γιόζεφ (Ούγγρος) 1930-1932 2 έτη
ΕΣΣΕΡ Τιμπόρ (Ούγγρος) 1932-1933 1 έτος & 4 μήνες
ΚΟΨΙΒΑ Γιαν (Τσέχος) 4.12.1933-30.7.1934 8 μήνες
ΠΙΣΠΑΛΟΟΥ Πίτερ (Γερμανός) 1934-1935 1 έτος
ΠΑΝΟΠΟΥΛΟΣ Νίκος 1935-1936 1 έτος
ΚΟΨΙΒΑ Γιαν (Τσέχος) 1936-1937 1 έτος
ΛΑΝΤΖ Πίτερ (Αυστριακός) 1937-1938 1 έτος
ΕΣΣΕΡ Τιμπόρ (Ούγγρος) 1938 8 μήνες
ΑΣΔΕΡΗΣ Θεμιστοκλής 1945-1947 2 έτη
ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ Θεολόγης 1948-1950 2 έτη
ΧΕΛΜΗΣ Γιάννης & ΧΕΛΜΗΣ Βαγγέλης 1950-1954 4 έτη
ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ Θεολόγης 1954-1955 8 μήνες
ΝΕΓΡΕΠΟΝΤΗΣ Κώστας 1955 8 μήνες
ΧΕΛΜΗΣ (Γιάννης & Βαγγέλης) 1956 1 έτος
ΝΤΡΑΓΙΣΕΒΙΤΣ Βρ. (Γιουγκοσλάβος) 1956-1957 1 έτος
ΚΕΜΕΝΙ Τιμπόρ (Ούγγρος) 1957-1958 1 έτος
ΒΑΛΕ Μπρούνο (Ιταλός) 1958-1960 1 έτος & 6 μήνες
ΣΙΜΟΝΟΦΣΚΙ Τζίνα (Γιουγκοσλάβος) 1960-1962 1 έτος & 6 μήνες
ΧΑΤΖΗΣΤΑΥΡΙΔΗΣ 1962 6 μήνες
ΧΕΛΜΗΣ Γιάννης 1962-1963 1 έτος
ΝΤΟΛΓΚΟΣ Αντράς (Ούγγρος) 1963-1964 1 έτος
ΤΣΙΕΡΝΑ Ναντόρ (Ούγγρος) 1964-1965 1 έτος
ΜΠΟΥΚΟΒΙ Μάρτον (Ούγγρος) 1965-1967 2 έτη
ΚΙΝΛΕΫ Σούλης (Έλληνας) 1967-1968 8 μήνες
ΣΠΑΪΤΣ Λιούμπισα (Γιουγκοσλάβος) 1968-1969 10 μήνες
ΜΠΕΜΠΗΣ Θανάσης 1969 3 μήνες
ΜΠΟΜΠΕΚ Στέφαν (Γιουγκοσλάβος) 1969-1970 10 μήνες
ΥΦΑΝΤΗΣ Ηλίας 1970 2 μήνες
ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ Νταν 1970-1971 6 μήνες
ΔΑΡΙΒΑΣ Γιώργος 1971 3 μήνες
ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΣ Λάκης 1971 2 μήνες
ΑΣΜΑΝ Άλαν (Άγγλος) 20.7.1971-25.6.1972 11 μήνες
ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΣ Λάκης 1.7.1972-10.6.1975 3 έτη
ΜΠΑΚΙΝΓΧΑΜ Βικ (Άγγλος) 1.7.1975-6.1.1976 6 μήνες
ΔΑΡΙΒΑΣ Γιώργος 6.1.1976-23.5.1976 5 μήνες
ΣΑΝΝΟΝ Λες (Άγγλος) 1.6.1976-31.5.1977 1 έτος
ΒΕΣΕΛΙΝΟΒΙΤΣ Τόζα (Γιουγκοσλάβος) 1.7.1977-6.2.1980 2 έτη & 7 μήνες
ΓΚΟΡΣΚΙ Καζιμίρ (Πολωνός) 8.2.1980-15.6.1981 1 έτος & 4 μήνες
ΣΕΝΕΚΟΒΙΤΣ Χέλμουτ (Αυστριακός) 1.7.1981-16.12.1981 5,5 μήνες
ΠΑΝΑΓΟΥΛΙΑΣ Αλκέτας 16.12.1981-6.2.1983 1 έτος & 2 μήνες
ΓΚΟΡΣΚΙ Καζιμίρ (Πολωνός) 7.2.1983-30.6.1983 5 μήνες
ΧΕΕΡ Χάινς (Γερμανός) 1.7.1983-25.11.1983 5 μήνες
ΜΠΕΜΠΗΣ Θανάσης 26.11-30.11.1983 5 μέρες
ΑΛΕΦΑΝΤΟΣ Νίκος 1.12.1983-12.3.1984 2,5 μήνες
ΜΠΕΜΠΗΣ Θανάσης 13.3.1984-7.5.1984 2 μήνες
ΚΕΣΛΕΡ Γκέορκ (Γερμανο-Ολλανδός) 1.6.1984-29.4.1985 11 μήνες
ΜΠΕΜΠΗΣ Θανάσης 30.4.1985-16.6.1985 1,5 μήνας
ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ Αντώνης 20.6.1985-11.10.1986 1 έτος & 4 μήνες
ΠΑΝΑΓΟΥΛΙΑΣ Αλκέτας 12.10.1986-19.11.1987 1 έτος & 1 μήνας
ΓΡΗΓΟΡΙΑΔΗΣ Παύλος 20.11.1987-2.12.1987 12 μέρες
ΛΙΜΠΡΕΧΤΣ Τάις (Ολλανδός) 3.12.1987-8.2.1988 2 μήνες
ΓΡΗΓΟΡΙΑΔΗΣ Παύλος 9.2.1988-15.5.1988 3 μήνες
ΓΚΜΟΧ Γιάτσεκ (Πολωνός) 1.6.1988-8.3.1989 9 μήνες
ΠΑΠΑΜΑΛΗΣ Γιάννης 9.3.1989-11.3.1989 3 μέρες
ΓΟΥΝΑΡΗΣ Γιάννης 12.3.1989-21.5.1989 2 μήνες
ΠΑΠΑΠΟΣΤΟΛΟΥ Μιλτιάδης 1.6.1989-25.9.1989 4 μήνες
ΚΟΜΟΡΑ Ίμρε (Ούγγρος) 26.9.1989-27.5.1990 8 μήνες
ΜΠΛΑΧΙΝ Όλεγκ (Ουκρανός) 1.6.1990-24.1.1993 2 έτη & 8 μήνες
ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ Αντώνης 25.1.1993-29.1.1993 5 μέρες
ΦΙΛΗΣ Αποστόλης 30.1.1993-31.1.1993 2 μέρες
ΠΕΤΡΟΒΙΤΣ Λιούμπομιρ (Σέρβος) 1.2.1993-5.11.1993 9 μήνες
ΠΟΛΥΧΡΟΝΙΟΥ Κώστας 6.11.1993-26.1.1994 3 μήνες
ΑΛΕΦΑΝΤΟΣ Νίκος 27.1.1994-16.9.1994 8 μήνες
ΓΙΟΥΤΣΟΣ Νίκος 17.9.1994-20.10.1994 1 μήνας
ΛΙΜΠΡΕΧΤΣ Τάις (Ολλανδός) 21.10.1994-8.7.1995 8,5 μήνες
ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ Σταύρος 9.7.1995-11.1.1996 6 μήνες
ΠΕΡΣΙΑΣ Μελέτης 12.1.1996-25.6.1996 5,5 μήνες
ΜΠΑΓΕΒΙΤΣ Ντούσαν (Βόσνιος-Έλληνας) 26.6.1996-10.11.1999 3 έτη & 4,5 μήνες
ΜΠΙΓΚΟΝ Αλμπέρτο (Ιταλός) 11.11.1999-10.4.2000 5 μήνες
ΜΑΤΖΟΥΡΑΚΗΣ Γιάννης 10.4.2000-25.11.2000 7,5 μήνες
ΛΕΜΟΝΗΣ Τάκης 25.11.2000-9.10.2002 1 έτος & 11 μήνες
ΚΟΛΛΙΑΣ Γιάννης 10.10.2002-30.10.2002 20 μέρες
ΚΑΤΑΝΕΤΣ Σρέτσκο (Κροάτης) 7.11.2002-7.2.2003 3 μήνες
ΠΡΟΤΑΣΟΦ Όλεγκ (Ουκρανός) 9.2.2003-17.3.2004 1 έτος & 1 μήνας
ΓΚΟΓΚΙΤΣ Σίνισα (Σερβοκύπριος) 17.3.2004-19.3.2004 3 μέρες
ΑΛΕΦΑΝΤΟΣ Νίκος 19.3.2004-31.5.2004 2,5 μήνες
ΜΠΑΓΕΒΙΤΣ Ντούσαν 1.6.2004 -1.6.2005 1 έτος
ΣΟΛΙΝΤ Τροντ (Νορβηγός) 5.7.2005- 29.12.2006 1 έτος και 5 μήνες
ΛΕΜΟΝΗΣ Τάκης 29.12.2006-11.3.2008 1 έτος και 3 μήνες
ΣΕΓΚΟΥΡΑ Χοσέ (Ισπανός) 11.3.2008-17.5.2008 2 μήνες
ΒΑΛΒΕΡΔΕ Ερνέστο (Ισπανός) 28.5.2008- 8.5.2009 1 έτος
ΚΕΤΣΠΑΓΙΑ Τιμούρ (Γεωργιανός) 25.05.2009 -15.09.2009 3,5 μήνες
ΜΠΑΝΤΟΒΙΤΣ Μπόζινταρ (Γιουγκοσλάβος) 15.09.2009
gavros.gr

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου